Miesiąc Krakowianek 2024 – spacery szlakiem krakowianek
Marzec Krakowianek 2024 zaprasza do spacerów szlakiem kobiet Krakowa! Zwiedzaj i poznaj historię niezwykłych bohaterek, które zmieniały nasze miasto przez wieki! Kobiety od zawsze odgrywały ogromną rolę w dziejach Krakowa. Bez ich ciężkiej pracy, pasji i wytrwałości w działaniu miasto miałoby zupełnie inny charakter i wygląd. Niezwykle ważne jest dla nas nie tylko przywrócenie kobiet społecznej pamięci, ale także działanie na rzecz utrwalenia ich w tej pamięci.
Miesiąc Krakowianek 2024
SPACERY SZLAKIEM KRAKOWIANEK
02.03.2024, godz.14.30
Spacer „Krakowianka projektująca – Marta Ingarden i jej Nowa Huta”
Zbiórka: Plac Centralny u wylotu Alei Róż
Wstęp wolny
Marta Ingarden to inżynierka architektka, która współprojektowała najważniejsze nowohuckie budynki. Urodziła się w 1921 r. we Lwowie. W 1939 r. rozpoczęła studia na Wydziale Architektury Politechniki Lwowskiej, które w latach 1945-1948 kontynuowała na Wydziale Architektury Politechniki Krakowskiej. Należała do Narodowej Organizacji Wojskowej i Armii Krajowej. W 1948 r. rozpoczęła pracę w Biurze Budowlanym Przemysłu Węglowego w Krakowie, potem projektowała w Dyrekcji Zakładu Osiedli Robotniczych, Centralnym Biurze Projektów i Studiów Budownictwa ZOR dla miasta Nowa Huta i Miastoprojekcie. Poznaj herstorię Nowej Huty!
03.03.2024, godz.14.30
Spacer „Krakowianka odważna – Kazimiera Bujwidowa”
Zbiórka: przed Domem Turysty PTTK – Hotelem „Wyspiański”, ul. Westerplatte 15
Wstęp wolny
Podczas spaceru poznamy zasługi Kazimiery Bujwidowej, odwiedzimy miejsce I Zjazdu Kobiet Polskich, poznamy bohaterki walki o prawa wyborcze Polek, odwiedzimy lokalizacje słynnych kobiecych czytelni, gdzie rodził się ruch kobiecy, prześledzimy szlaki, którymi podążały pierwsze studentki. Dowiemy się, jakie sklepy prowadziły krakowianki i „czy szyja zawsze kręci głową”.
08.03.2024, godz. 17.00
„Kobiety Krakowa" Spacer w języku ukraińskim
Zbiórka: Barbakan
Zapisy na stronie Fundacji IB Polska
Centrum Wielokulturowe zaprasza na spacer poświęcony kobietom Krakowa. Z różnych epok, różnych warstw społecznych, kochane lub zdradzane, kochające z wzajemnością lub dopiero wierzące i poszukujące prawdziwą miłość. Jakie były tak naprawdę? Królowe i szlachcianki, pisarki i piosenkarki, malarki czy po prostu zwykłe kobiety.
08.03.2024, godz. 12:00
Słynne kobiety i ich odkrycia – oprowadzanie po wystawie dla szkół podstawowych
Start: Muzeum Inżynierii i Techniki w Krakowie, ul. św. Wawrzyńca 15
Wstęp 28 zł/zapisy: rezerwacja@mit.krakow.pl
09.03.2024, godz. 15:00
Zwiedzanie kuratorskie wystawy „Miasto. Technoczułość”
Muzeum Inżynierii i Techniki w Krakowie, ul. św. Wawrzyńca 15
wstęp bilet na wystawę /zapisy: rezerwacja@mit.krakow.pl
Od kiedy kobiety zatrudniane były w fabrykach i zakładach rzemieślniczych? Na jakich stanowiskach? Jak długo mogły pracować? Jakie maszyny najczęściej obsługiwały kobiety i dlaczego? Tego i wiele więcej dowiemy się w czasie wyjątkowego zwiedzania wystawy „Miasto. Technoczułość”. O roli kobiet i wkładzie jaki wniosły w rozwój myśli techniczno-inżynieryjnej nie tylko w Krakowie, ale na całym świecie opowie Beata Krzaczyńska - kuratorka wystawy.
09 i 10.03.2024, godz. 11.00
Społeczniczki, emacypantki, artystki – oprowadzenie kobiecym szlakiem po wystawie stałej „Kraków od początku, bez końca” w Pałacu Krzysztofory
Pałac Krzysztofory (Rynek Główny 35)
Konieczność rezerwacji miejsc w Centrum Obsługi Zwiedzających w Pałacu Krzysztofory, Rynek Główny 35 (tel. 12 426 50 60, e-mail: info@muzeumkrakowa.pl)
W historii Krakowa pełno jest niezwykłych kobiet. Od zarania dziejów kobiety odciskały swoje piętno na życiu Krakowa, dając się poznać jako zaangażowane społeczniczki, emancypantki i artystki. Bez ogromnego zaangażowania wielu pokoleń krakowianek, trudno sobie wyobrazić dzisiejsze miasto. Zapraszamy na oprowadzanie po wystawie, podczas którego poznamy postacie niezwykłych kobiet, w tym m.in. Marii Jaremy, Hanny Rudzkiej-Cybisowej, a także Anny z Branickich Lubomirskiej, zwanej Czarną Damą z Krzysztoforów. Prowadzenie: Justyna Kasińska (MK)
13.03.2024, godz. 14.00
„Kobiety Krakowa” - spacer krajoznawczy szlakiem znanych krakowianek dla seniorek/rów
Nowohucka Akademia Seniora os. Centrum A bl. 6a
Wstęp 20 zł / Zapisy wraz z wpłatą: pon.-śr. Godz. 9:00-12:00
16.03.2024, godz. 14.30
Spacer „Kopernik była kobietą!” – Szlakiem Krakowianek
Zbiórka: przed Domem Turysty PTTK – Hotelem „Wyspiański”, ul. Westerplatte 15
Wstęp wolny
Historia nauki i edukacji to także historia kobiet. Począwszy od Nawojki i Sióstr Studzińskich, poprzez takie postacie jak Kazimierza Bujwidowa i Zofia Daszyńska-Golińska, a skończywszy na postaciach bardziej współczesnych jak Maria Orwid i Eugenia Zdebska. Podczas spaceru poznamy słynne kobiety, które studiowały, prowadziły badania naukowe i osiągały sukcesy. I odpowiemy na pytanie –czy Kopernik była kobietą?
17.03.2024, godz. 14.30
Spacer „W koronach i diademach” – Szlakiem Krakowianek
Zbiórka: przed Domem Turysty PTTK – Hotelem „Wyspiański”, ul. Westerplatte 15
Wstęp wolny
Kobiety w koronach to nie tylko żony i matki władców. To postępowe, wykształcone damy, które przybywając do Krakowa przywoziły ze sobą artystów, uczonych, modę, nowinki kulinarne i zdobycze cywilizacyjne. Tworzyły fundamenty dobrobytu i rozwoju miasta, a także roztaczały opiekę nad poddanymi na przestrzeni wieków.
23.03.2024, godz. 11.00
Spacer literacki śladem Antoniny Domańskiej
Zbiórka: Pałac Potockich, Rynek Główny 20
Wstęp wolny / Zapisy kbf.bilety.krakow.pl
Antonina Domańska znana jest przede wszystkim jako autorka "Historii żółtej ciżemki" i pierwowzór Radczyni z "Wesela". Przez większość swojego życia związana była z Krakowem, a później z Rudawą, gdzie mieszkała w domu z wieżyczką. Autorka książek dla dzieci słynęła także z bardzo ciętego języka, którego – często i z nieukrywaną satysfakcją - używała w stosunku do przedstawicieli krakowskiej socjety. W ramach spaceru szlakiem Antoniny Domańskiej odwiedzimy bliskie jej miejsca, ale także poznamy całą masę krakowskich plotek spisanych jej piórem. Prowadzenie: Agnieszka Konior
23.03.2024, godz. 14.30
Sztuka jest krakowianką! – Szlakiem Krakowianek
Zbiórka przed Domem Turysty PTTK – Hotelem „Wyspiański”, ul. Westerplatte 15
Wstęp wolny
Damy, artystki i filantropki – to kobiety, które prowadziły słynne salony, gdzie bawił się cały Kraków; to te, które uwieczniły niesamowite momenty w historii na płótnach i kliszach fotograficznych, a także te, których talent aktorski czy wokalny zapadł na zawsze w nasze umysły i do dzisiaj tętni w naszych głowach.
24.03.2024, godz. 14.30
Spacer pt. „Krakowianka przedsiębiorcza – Helena Rubinstein”
Zbiórka: Plac Wolnica, przy wejściu do Muzeum Etnograficznego
Wstęp wolny
Krakowianka znaczy przedsiębiorcza. Podczas spaceru dowiemy się jak urodzona w latach 70. XIX wieku córka żydowskiego handlarza naftą z krakowskiego Kazimierza, która pomagała w opiece nad młodszym rodzeństwem stała się Beauty Quen? Jak wyglądał Kraków za czasów dzieciństwa i wczesnej młodości Heleny Rubinstein? Gdzie mieszkali Rubinsteinowie? Które informacje na temat tego okresu w życiu Madame możemy potwierdzić, a co nadal pozostaje tajemnicą?
26.03.2024, godz. 22.00
Nocny spacer z Architektoniczkami
Kliknij po więcej informacji.
Chcesz dowiedzieć się co to są spacery eksploracyjne, spacery badawcze? Chcesz dowiedzieć się co to są oczy na ulicę? Czym jest feministyczna przestrzeń i jak możemy miasta uczynić bezpieczniejszymi dla kobiet i dziewcząt? Zapraszamy!
27.03.2024, godz. 17.30
Panna Gmina Podgórska – podgórzanki znane i nieznane – oprowadzanie po wystawie stałej
Cena: 20 zł/osoby/ Rezerwacje biletów: Centrum Obsługi Zwiedzających, Rynek Główny 35 (Pałac Krzysztofory), 31-011 Kraków, e-mail: info@muzeumkrakowa.pl, tel. 12 426 50 60
Zapraszamy na oprowadzanie tematyczne po Muzeum Podgórza, które przybliży nam znane i nieznane Podgórzanki, ukryte za wielką historią miasta. Opowiemy między innymi o pewnej wyjątkowej nauczycielce, o mało znanej wichrzycielce porządku rodzinnego i o dzielnych patriotkach. Zastanowimy się wspólnie nad urodą podgórzanek oraz nad tym, czy Podgórze przypadkiem nie było jednak kobietą? Bilety będzie można kupić w dniu oprowadzania w kasie w Muzeum Podgórza lub wcześniej w Centrum Obsługi Zwiedzających w Pałacu Krzysztofory (Rynek Główny 35).
Informacje o „Miesiącu Krakowianek” są również dostępne na profilu na Facebooku. Program wydarzeń może ulec zmianie z przyczyn niezależnych od organizatorów.